חדשות

הדפסה

IPS 2017

on .

The 63rd annual meeting of the israel physical society -  

December 17, 2017

 

The israel physical society website: IPS 2017 program

 ips 2017

הדפסה

Congratulation to Amit Kanigel and his group

on .

amit kanigel

We are pleased to congratulate Amit Kanigel and his group, for having their recent Science Advances publication reviewed in the widely known online Condensed Matter Journal club:

Tuning across the BCS-BEC crossover in the multiband superconductor Fe1+ySexTe1-x: An angle-resolved photoemission study
Authors: Shahar Rinott, K. B. Chashka, Amit Ribak, Emile D. L. Rienks, Amina Taleb-Ibrahimi, Patrick Le Fevre, François Bertran, Mohit Randeria and Amit Kanigel
Science Advances, 3: e1602372 (2017)

has been highlighted in the Journal Club for Condensed Matter Physics with a commentary. To see the commentary, please visit the Journal club web-site:  https://www.condmatjclub.org

הדפסה

אפרת סבח - זוכת מלגת רחל וסלים בנין

on .

ברכות לאפרת סבח, משתלמת לתואר ד"ר בפקולטה על זכייתה במלגה מהקרן ע"ש רחל וסלים בנין של המגבית המאוחדת הפדרציה ניו יורק לשנת תשע"ז.
הדפסה

חורים שחורים: המודל המגנטו-הידרודינמי

on .

Ehud Behar
כתב העת Nature Astronomy מפרסם מודל חדש המסביר את התופעות האופייניות לסביבתם של חורים שחורים: קרינה ורוחות פלזמה. על המאמר חתומים חוקרים מישראל, מארה”ב, מאיטליה ומיוון.
קיומם של חורים שחורים כגבול של כוח כבידה עצום נחזה כבר בשלהי המאה ה-18 על ידי הגאולוג ג’ון מישל והמתמטיקאי פייר לפלס, אך רק תורת היחסות הכללית של אלברט איינשטיין אפשרה הבנה ממשית של התופעה. בראשית המאה ה-20 גילה הפיזיקאי קרל שוורצשילד את פתרון החור השחור במשוואות של איינשטיין, אף שאיינשטיין עצמו סירב להאמין בקיומם של חורים שחורים בטבע. מאז חלו בתחום זה התפתחויות דרמטיות, ובפרט התרבו העדויות התצפיתיות החותכות לקיומם של חורים שחורים.
אחד המאפיינים הבולטים של חורים שחורים הוא הרוחות החזקות שנושבות בסביבתם. טבעם של הרוחות ושל הכוח המניע אותן מוסבר בדרכים שונות, ובאחת התאוריות מתוארת תופעה זו במונחים של שדות מגנטיים חזקים וסדורים. המאמר הנוכחי מראה שמודל הרוח המגנטית מסביר לא רק רוחות מחורים שחורים ענקיים במרכזי גלקסיות אלא גם רוחות מחורים שחורים קטנים הדומים במסתם לכוכב.

ראו הכתבה המלאה באתר הטכניון

הדפסה

The Henry Taub Prize to Prof. Steinhauer Jeff

on .

Congratulations to Prof. Jeff Steinhauer for receiving The Henry Taub Prize for Academic Excellence. Jeff received this prize for his experimental work on the analog of Hawking radiation. Hawking radiation is supposedly emitted from a black hole, but it is much too weak to be detected experimentally. Instead, people look for physical systems analogous to a black hole which can emit similar radiation. Jeff developed an acoustic analog of a black hole using sound waves in a gas of cold atoms. These sound waves which Jeff detected are indeed very weak, having a temperature of nanokelvin. This discovery attests to Jeff’s talent as an experimental physicist.

FaLang translation system by Faboba