חדשות

הדפסה

אפרת סבח - זוכת מלגת רחל וסלים בנין

on .

ברכות לאפרת סבח, משתלמת לתואר ד"ר בפקולטה על זכייתה במלגה מהקרן ע"ש רחל וסלים בנין של המגבית המאוחדת הפדרציה ניו יורק לשנת תשע"ז.
הדפסה

חורים שחורים: המודל המגנטו-הידרודינמי

on .

Ehud Behar
כתב העת Nature Astronomy מפרסם מודל חדש המסביר את התופעות האופייניות לסביבתם של חורים שחורים: קרינה ורוחות פלזמה. על המאמר חתומים חוקרים מישראל, מארה”ב, מאיטליה ומיוון.
קיומם של חורים שחורים כגבול של כוח כבידה עצום נחזה כבר בשלהי המאה ה-18 על ידי הגאולוג ג’ון מישל והמתמטיקאי פייר לפלס, אך רק תורת היחסות הכללית של אלברט איינשטיין אפשרה הבנה ממשית של התופעה. בראשית המאה ה-20 גילה הפיזיקאי קרל שוורצשילד את פתרון החור השחור במשוואות של איינשטיין, אף שאיינשטיין עצמו סירב להאמין בקיומם של חורים שחורים בטבע. מאז חלו בתחום זה התפתחויות דרמטיות, ובפרט התרבו העדויות התצפיתיות החותכות לקיומם של חורים שחורים.
אחד המאפיינים הבולטים של חורים שחורים הוא הרוחות החזקות שנושבות בסביבתם. טבעם של הרוחות ושל הכוח המניע אותן מוסבר בדרכים שונות, ובאחת התאוריות מתוארת תופעה זו במונחים של שדות מגנטיים חזקים וסדורים. המאמר הנוכחי מראה שמודל הרוח המגנטית מסביר לא רק רוחות מחורים שחורים ענקיים במרכזי גלקסיות אלא גם רוחות מחורים שחורים קטנים הדומים במסתם לכוכב.

ראו הכתבה המלאה באתר הטכניון

הדפסה

The Henry Taub Prize to Prof. Steinhauer Jeff

on .

Congratulations to Prof. Jeff Steinhauer for receiving The Henry Taub Prize for Academic Excellence. Jeff received this prize for his experimental work on the analog of Hawking radiation. Hawking radiation is supposedly emitted from a black hole, but it is much too weak to be detected experimentally. Instead, people look for physical systems analogous to a black hole which can emit similar radiation. Jeff developed an acoustic analog of a black hole using sound waves in a gas of cold atoms. These sound waves which Jeff detected are indeed very weak, having a temperature of nanokelvin. This discovery attests to Jeff’s talent as an experimental physicist.

הדפסה

דוד ינוקא זוכה פרס ארתור גונתר לשנת 2017

on .

ברכות לדוד ינוקא, סטודנט לתואר שלישי במעבדה לפלסמה, על זכייתו בפרס ארתור ה. גונתר

לדוד הוענק פרס עבור השיגיו במחקר של פיסיקת ההספק המתפרץ. מחקרו של דוד ינוקא תחת הנהלתו של פרופ' קרסיק הוא בעל חשיבות רבה בהווה ומרחיק לכת בהנדסת אנרגיה וחקר החלל.

ראו עוד באתר הכנס PPC 2017 awards page

הדפסה

ברכות לעופר נויפלד על זכייתו במלגת אדאמס

on .

ברכות למשתלם עופר נויפלד על זכייתך במלגת אדאמס – אחת הקרנות היוקרתיות ביותר המעניקה מלגות לסטודנטים מצטיינים במיוחד מכל האוניברסיטאות בארץ.

עופר חוקר יצירת הרמוניות גבוהות בהנחיית אורן כהן.

FaLang translation system by Faboba